Hakkımızda

Sayın Veteriner Kliniği Web Sitesine Hoşgeldiniz. Sitemizde kliniğimiz, kliniğimizde hizmet veren ekibimiz, verdiğimiz hizmetler hakkında bilginin yanısıra kedi ve köpeklerinizin bakımı ile ilgili püf noktalara da ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim bilgilerimizi öğrenebilir ve hızlı bir şekilde bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Aşı Takibi

SAYIN VETERİNER KLİNİĞİ' nin öncelikli hedefi Kedi ve Köpekleri hastalıklardan korumaktır. Kedi ve Köpeğinizin yaşına, sağlık durumuna, ve varsa geçirdiği hastalıklara göre özel olarak hazırlanan aşılama ve beslenme tablosuyla birçok enfeksiyöz ve metabolik hastalıkların önüne geçilebilmektedir. Bazı ırklar çeşitli hastalıklara diğer ırklara göre daha yatkındır. Örneğin Rottewiler ve Doberman ırkı bir köpek KANLI İSHAL hastalığından diğer ırklara göre çok daha fazla etkilenir. Ya da Golden Retriever, Alman Kurdu gibi ırklar için kalıtımsal olarak yani doğuştan şekillenen KALÇA DİSPLAZİ' si (Kalça Çıkığı) ihtimali çok yüksektir. İşte bu gibi durumlarda alınacak ek tedbirler konusunda hasta sahiplerimizi bilgilendirmek hastalıkların seyri açısından çok önemlidir.

Ayrıca oluşturulan aşılama tablosunun hayvan sahiplerince takibine gerek bırakmayan ARAMA BİLGİLENDİRME sistemini kullanmaktayız. Aşı zamanınız geldiğinde cep telefonunuzu arayarak sizleri bilgilendirmekteyiz.

Koruyucu hekimliği düzenli olarak uygulamak evcil dostlarımızın daha kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olacaktır.

Kliniğimize uğramakta zorluk yaşayan dostlarımızın aşılama, kontroller ve diğer ihtiyaçları için yerlerinde hizmet vermekteyiz ancak unutmayınız ki kliniğimizde aşı öncesi yaptığımız mini check-up dostlarımız için son derece faydalıdır. Bu yüzden aşı için kliniğimizi dostunuzla birlikte ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kedi Köpek Aşı Takvimi

Köpeklerimizin ve kedilerimizin sağlığı için koruyucu uygulamalar yapmalıyız. 1 yaşından küçük ve 8 yaşın üstündeki köpekler ve kediler viral hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle aşı programlarının dikkatli olarak takip edilmesi gerekir.

Viral hastalıkların özel bir tedavisi bulunmadığından bu hastalıklara yakalandıktan sonra ölüm oranı çok yüksektir.

Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde aldığı iç parazitlerden arındırılmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle ağız yoluyla ya da enjeksiyonla anti paraziter ilaç uygulamaları yapılır. Bunun yanında aşı yapılacak hayvanın sağlıklı olması gerekmektedir.

Köpeklerde gençlik hastalığı (distemper), kanlı ishal (parvoviral enterit), hepatitis ve leptospirosis hastalıklarına karşı karma aşı45 günlük iken yapılmalıdır. Daha sonra 2-3 hafta arayla aşı takvimi aşağıdaki gibi uygulanmalıdır;

  • 2. Karma aşı
  • Parainfluenza+Bordetella (Kennel Cough- Barınak öksürüğü)
  • Corona virus
  • Kuduz


Ergin bir köpekte ise senede bir defa olmak üzere Karma aşı, (3 yaşına kadar) Kennel Cough, corona ve kuduz aşıları tekrarlanmalıdır.

Kedilerde ise aşılama aşağıdaki gibidir;

  • 7-9. hafta Karma Aşısı (3'lü ya da 4'lü )
  • 12. hafta Karma (2.aşı)
  • 13. hafta Lösemi (FLV)
  • 16. hafta Lösemi (2.aşı)
  • 18. hafta Kuduz Aşısı


Bu aşılar her yıl tekrarlanmalıdır.

Aşı, hayvanın vücut ısısının yükselmesine, ateşinin çıkmasına neden olur. Bu normaldir. Kesinlikle ateş düşürücü ya da aspirin vermeyin.! Hayvanınız yemeden içmeden kesilirse derhal veterinerine başvurunuz.

Paraziter Hastalıklar

Köpeklerde ve kedilerde tenya ve askaridlere karşı ilaçlama programlarına uyulmalıdır. Başka hayvanlarla temasta bulunan, gözetimimiz dışında dışarıya çıkıp dolaşan, çiğ ve kontrolsüz yiyecek veya içeceklerle temas olanağı bulunan, avlanan köpeklerde parazitlerin bulunması muhtemeldir. Hayvanlardan insanlara geçebilen bu parazitlerden özellikle Ekinokoklar (tenyalar) bizim sağlımız açısından çok önemilidir. Tyler arkadaşımızın bahsettiği kistlerde bu parazitlerin yumurtalarıdır.

Kedi ve köpeklerin tüylerinin yol açtığı sanılan bu hastalık aslında tamamen tüylerle beraber parazit yumurtalarının alınmasıyla oluşur. Eğer köpeğiniz ya da kediniz 3 ayda bir bu parazitlere karşı ilaç alıyorsa böyle bir hastalık riski yoktur. Düzenli olarak parazit ilacı alan bir köpeğin ya da kedinin tüylerini yutmanın yaratacağı tehlike insan saçını yutmak ile oluşacak tehlikeden farksızdır.

Aşı Takibi